28. KALİTE KONGRESİ ÇALIŞTAYI

MEHMET ÇOBAN

« GERİ DÖN

1969 yılında Gaziantep’te doğdu. Eğitim hayatı; İlk ve Ortaokulu Gaziantep’ te, Liseyi İstanbul’da bitirdi. Lisansını İşletme-Yönetim Organizasyon alanında yaptı. İşletme-Yönetim Organizasyon yüksek lisansı ve İş Sağlığı ve Güvenliği yüksek lisans programlarını bitirdi. İşletme alanında Doktora yapmakta olup, EFQM Mükemmellik Modeli üzerine araştırma tezini yazmaktadır.

Çalışma hayatı; Profesyonel yaşamını Deniz Kuvvetlerinde tamamladı. Kurumunda Yönetici, Öğretim Üyesi, Kalite Yönetim Koordinatörü, Değişim Yönetimi Koordinatörü olarak çalıştı. Yurtdışı görevlerinde bulundu, Mükemmellik modeli ile 2001 yılında, kurumundaki değişim yönetim projesinde tanıştı, proje kapsamında eğitmen/ koordinatör olarak ekiplerde yer aldı. Görevleri esnasında Milli Savunma Bakanlığı eğitim kurumlarında kalite eğitimleri verdi, özdeğerlendirme ekipleri yetiştirdi.

Uzun yıllar gönüllü olarak KalDer’ de Türkiye Mükemmellik Ödülleri, Yetkinlik ve Dış değerlendirme süreçlerinde değerlendirici ve başdeğerlendirici olarak yer aldı. 2016 Yılında kendi isteği ile emekli oldu. KalDer bünyesinde EFQM onaylı eğitmenlik ve rehberlik yaptı. Birçok Üniversitede kalite yüksek lisans programlarında dersler vermektedir.

“Toplam Kalite Yönetimine Bütünsel Bir Bakış” adında, basılmış bir kitabı, yayımlanmış pek çok makale ve yazıları, sunulmuş bildirileri bulunmaktadır.

2018 yılından itibaren Türkiye Mükemmellik Ödülleri Sekreteri olarak görev yapmaktadır.