28. KALİTE KONGRESİ ÇALIŞTAYI

MEHMET GÜRSOY

« GERİ DÖN

Koç Grubu Eğitim ve Danışmanlık firması olan i.d.e.a.’da öğretim tasarımı uzmanı olarak çalışma yaşamına başladı. Bu süreç zarfında bazı uluslararası ve Koç Topluluğu projeleri dahil olmak üzere 100’ün üzerinde eğitim ve gelişim projesinde tasarımcı/proje yöneticisi/konu uzmanı olarak görev aldı. 4 yıllık i.d.e.a. çalışma döneminin sonlarına doğru, kendi alanında danışmanlık yapmaya başladı. “Gelişim önceliklerinin belirlenmesi”, “eğitim ve gelişim etkinliklerinin tasarlanması ve geliştirilmesi”, “eğitim etkinliğinin değerlendirilmesi ve yatırım getirisinin hesaplanması” konularında bazı şirketlere eğitim verdi ve danışmanlık yaptı.

2004 yılında Koç Holding’de başlayan KoçAkademi projesi için, proje danışmanı olarak Koç Holding bünyesinde görev yapmaya başladı. 11 yıl boyunca, KoçAkademi sisteminin tasarımı ve yönetimi, Akademi ilke ve politikaların belirlenmesi, tedarikçi ilişkilerinin yürütülmesi, eğitsel içeriklerin geliştirilmesi/tedarik edilmesi, elektronik eğitim ve öğrenme kaynakları sistemlerinin kurulması ve yönetilmesi, çeşitli e-eğitimlerin geliştirilmesi, öğrenme/iletişim/ paylaşım amaçlı çeşitli portalların tasarımı ve yönetimi, KoçAkademi ve diğer Eğitsel süreçlerle ilgili ölçme/ değerlendirme/analiz/raporlama altyapılarının kurulması, sistem ve süreçlerin sürdürülebilir başarısı için iletişim ve tutundurma çalışmalarının yürütülmesi gibi konularda aktif bir şekilde çalıştı. Bunların yanı sıra Koç Topluluğu Lider Geliştirme programlarının tasarımı, organizasyonu ve yönetimi görevini de 2006-2015 yılları arasında sürdürdü. Bulunduğu pozisyonun doğal bir gereği olarak her türlü öğrenme/eğitim/gelişim konusunda Koç Topluluğu şirketlerine danışmanlık yaptı.

2015 yılından itibaren çalışma yaşamını kendi adına sürdüren Mehmet Gürsoy, Ledd markası altında araştırma ve danışmanlık projeleri yürütüyor.

Mehmet Gürsoy aynı zamanda TEGEP (Türkiye Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği) kurucu üyesidir ve halen denetleme kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda araştırma ve yayın komitesi lideri, en iyi eğitim ve gelişim ödülleri jüri üyesidir. Kurumsal eğitmen meslek standartlarının oluşturulması ve TEGEP tarafından yürütülen araştırmalar başta olmak üzer birçok çalışmaya aktif olarak destek vermektedir. KalDer Eğitim Komitesi’nde üye olarak görev almıştır.

Lisans eğitimini Eğitim İletişimi ve Planlaması, yüksek lisans eğitimini İnsan Kaynakları Yönetimi alanında tamamlayan Mehmet Gürsoy doktora eğitimini İletişim Bilimleri alanında sürdürmektedir. Bu süreçte özellikle eğitim iletişimi, yeni nesil öğrenme, akıllı makineler çağında öğrenme, yeni nesil öğrenme yöntemleri, öğrenmede yapay zekâ, yeni öğrenme kuramları gibi alanlara odaklı olarak araştırma çalışmalarını sürdürmektedir.