KONUŞMACILAR

ÇÖZÜM ÖZÜNDE! FIX THE BASICS!
26-27 KASIM 2019

GÖRGÜN ÖZDEMİR

GÖRGÜN ÖZDEMİR

KalDer, YÖNETİM KURULU BAŞKANI

GÖRGÜN ÖZDEMİR

Koç Topluluğu’nda 30 yılı aşkın süredir görev yapmakta olan Görgün Özdemir, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde aynı fakültede yüksek lisansını tamamlamıştır. İş hayatına Koç Holding’de adım atan Özdemir, yaklaşık 10 yıl Koç Holding’de çalıştıktan sonra Otokoç Otomotiv’de 10 yıl Mali İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmış sonrasında 10 yıl Genel Müdürlük görevini yürütmüştür.Otokoç Otomotiv’deki görevine Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam etmektedir.

Bu görev boyunca, United Nations Global Compact ve Women Empowerment Principles WEPS platformlarının destekçisi olmuştur. Türkiye Kalite Derneği KalDer ve Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği OYDER’in Yönetim Kurulu’nda da görev almıştır. Türkiye Fotoğrafçılık Vakfı Kurucu Üyesi olan Özdemir, halen İstanbul Ticaret Odası İTO Meclis Üyesi ve İTO Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Mütevelli Heyeti Üyesi’dir. Haliç Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi’dir.

SIMONE KASLOWSKI

SIMONE KASLOWSKI

TÜSİAD, YÖNETİM KURULU BAŞKANI

SIMONE KASLOWSKI

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Simone Kaslowski ABD’de Clark Worcester Üniversitesi’nden 1984 yılında mezun olduktan sonra, 1985 yılında aile şirketi olan Organik Kimya İstanbul’da satış bölümünde göreve başladı.

Organik Kimya üretim ürünlerinin ihracat pazarını geliştirme yönünde çalışmalar yapan Kaslowski 1993 yılında Organik Kimya’nın satış bölümü yöneticisi oldu. Yatırım projelerinde aktif olarak görev aldı. 1995 yılında Organik Kimya CEO’su olan ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ni üstlenen Kaslowski firmanın büyümesine liderlik etti. Halihazırda 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren Organik Kimya, İstanbul’da Kemerburgaz ve Tuzla’da, yurtdışında ise Hollanda’nın Roterdam ve İsviçre’nin Lugano kentlerindeki üretim tesislerinde yılda 250 bin ton kapasiteyle üretim yapıyor ve distribütörlük faaliyetleri yürütüyor.

Simone Kaslowski kimya sektörünün gelişimi için önemli sivil toplum projeleri geliştirilmesine öncülük yaptı ve Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği bünyesinde “Kimya İhtisas Bölgesi” Chemport projesinin hayata geçirilmesine yönelik girişimlere katkıda bulundu. TÜSİAD bünyesindeki çalışmalarına ilk olarak Kimya Görev Gücü Başkanlığı görevini üstlenerek başladı. 2013 yılından bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan Kaslowski, bu süre içinde önce AB İşleri Komisyonu Başkanlığı, ardından da Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Kaslowski TÜSİAD Yönetim Kurulu'ndaki sorumlulukları kapsamında başta AB ve ABD olmak üzere Türkiye'nin küresel ilişkilerinin geliştirilmesi yolunda çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2017 yılından bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Kaslowski, 20 Şubat 2019 tarihli Genel Kurul Toplantısı’nda TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmiştir. Kaslowski evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir.

ALİ Y. KOÇ

ALİ Y. KOÇ

NOURİEL ROUBİNİ

NOURİEL ROUBİNİ

FATMA ŞAHİN

FATMA ŞAHİN

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı
MANSUR YAVAŞ

MANSUR YAVAŞ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı
ZÜLFÜ LİVANELİ

ZÜLFÜ LİVANELİ

NEBİL ÖZGENÇTÜRK

NEBİL ÖZGENTÜRK

ELVAN ÜNLÜTÜRK

ELVAN ÜNLÜTÜRK

GLOBAL COMPACT TÜRKİYE
BAŞKAN YARDIMCISI
BURCU ÖZSOY

SERDAR TURAN

HARVARD BUSINESS REVIEW
Harvard Business Review YAYIN YÖNETMENİ
BURCU ÖZSOY

DOÇ. DR. BURCU ÖZSOY

İTÜ POLREC
MÜDÜR

DOÇ. DR. BURCU ÖZSOY

Gaziantep doğumlu Doç. Dr. Burcu Özsoy, lise eğitimini tamamladıktan sonra, lisans ve yüksek lisans/master eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrammetri Mühendisliği Bölümünde almıştır. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesinde öğretim elemanı olarak göreve başlamıştır. Doktora çalışmasına 2005 yılında, San Antonio’daki Texas Üniversitesinde (University of Texas at San Antonio UTSA) devam etmiştir. Özsoy, uydu teknolojisi konusundaki çalışmalarını doktora esnasında özellikle istatistiksel matematik ve jeo-fizik bilimleri ile şekillendirmiştir. Doktora çalışmasını Antarktik kıtası ve etrafındaki deniz buzlarının uydu görüntüleri ile takibi konusu üzerine yaparak, Amerika Birleşik Devletlerinde aynı konu ile çalışan bir çok ulusal ve uluslararası yetkin bilim insanları ile aynı platformlarda çalışma imkanı bulmuştur, bunlardan biriside NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’dir. Doktorası çerçevesinde ilk Antarktik Bilim Seferine, 2006 yılında Amerikalı ve İsveçli bilim insanları ile katılmış olup, bu sefer esnasında deniz buz gözlemlerine ilişkin yersel veriler toplayarak, uydu görüntüleri doğrulama ve aynı zamanda Antarktika da deniz buzu-iklim değişimi etkileşimine ilişkin çalışmalarda bulunmuştur. 2015 yılında Avrupa ülkeleri ile ortak, Arktik ve Antarktik bölgeleri içeren 3 Milyon Avro’luk Ufuk 2020 projesi kabul edilmiş, Doç. Dr. Burcu Özsoy projenin Türkiye yürütücülüğünü yapmıştır. 2015 Ocak ayında İstanbul Teknik Üniversitesinde kurulan Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezinin (PolReC) kurucu müdürlüğünü yapmaktadır. Türkiye’nin ilk ve tek yetkin kutup araştırma merkezi olan PolReC yönetim kadrosuyla, ulusal ve uluslararası bilimsel işbirlikleriyle, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı himayesinde olan Antarktika’da Türk Bilim Üssü projesinin koordinasyon, beraberinde kutup bilim programı stratejisinde de ulusal çatı görevini üstlenmiştir. Doç. Dr. Burcu Özsoy, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, PolReC koordinasyonunda “Antarktik Türk Bilim üssü projesi” çerçevesinde 2017, 2018, 2019 yıllarında gerçekleştirilen Ulusal Türk Antarktik Seyrüsefer-1 (TAE-I), Ulusal Türk Antarktik Seyrüsefer-2 (TAE-II) sefer ve Ulusal Türk Antarktik Seyrüsefer-3 (TAE-III) liderliğini yapmıştır. 2019 Temmuz ayında, İşbankası sponsorluğunda gerçekleştirilen ilk Türk Arktik Bilim Seferi sefer liderliğini üstlenmiştir. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (Intergovernmental Panel for Climate Change, IPCC) tarafından  yayımlanan, okyanus ve kriyosfer (buz yüzeyleri, buzullar, deniz buzu ve permofrostu içeren yeryüzündeki donmuş alanlar) bölgelerini içeren özel rapora uzman görüş vermiştir.

BAHADIR KALEAĞASI

DR. BAHADIR KALEAĞASI

TÜSİAD
GENEL SEKRETER ve YÖNETİM KURULU ÜYESİ

DR. BAHADIR KALEAĞASI

Dr. Bahadır Kaleağası eğitimini Galatasaray Lisesi, AFS programı ile gittiği ABD, Brüksel Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. En yüksek derece ile mezun olduğu Brüksel Üniversitesi’nin Avrupa Etütleri Enstitüsü’nde ve Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde 1989-1996 yılları arasında uzman araştırmacılık ve öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. Ders ve araştırma konuları Avrupa Birliği’nin karar alma sistemi, ABD-AB ilişkileri ve AB’nin dış ekonomik ilişkileri üzerinde yoğunlaştı.

1990-1993 yılları arasında AB’nin Jean Monnet ve NATO araştırma burslarını alan Bahadır Kaleağası, değişik dönemlerde ziyaretçi akademisyen olarak Harvard, Georgetown ve Kudüs üniversitelerinde bulundu. 1991‘de AB’yi kuran Maastricht Antlaşması’nın müzakeresine yönelik çalışma gruplarından birinde raportörlük görevini üstlendi. AB Komisyonu’nun stratejik araştırmalardan sorumlu biriminin projelerinde yer aldı. Ayrıca bir çok AB projesinde çalıştı; Türkiye’de ve uluslararası alanda kamu ve özel sektör kuruluşları için danışmanlık yaptı.

1996 yılında Brüksel’de TÜSİAD Avrupa Birliği Temsilciliği’ni kurdu ve Avrupa özel sektörünün temsil kuruluşu BUSINESSEUROPE nezdinde TÜSİAD ve TİSK daimi delegeliği görevini üstlendi. 2008-2016 yılları arasında Brüksel, Berlin, Londra, Paris, Washington DC ve Pekin’de temsilcilikleri bulunan TÜSİAD’ın dış etkinliklerini kapsayan Uluslararası Koordinatörü olarak görev yaptı. 2016 yılından itibaren TÜSİAD yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterliği sorumluluğunu üstlendi. Ayrıca Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı, Brec-Brüksel Enerji Kulubü Onursal Başkanı, BusinessEurope İcra Kurulu Üyesi (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu), Brüksel Üniversitesi Avrupa Etütleri Enstitüsü’nün Bilimsel Üyesi ve bir çok kurumda yönetim kurulu üyesidir.

Çok sayıda uluslararası makale sahibi olan Bahadır Kaleağası, ayrıca İngilizce “Towards a New Europe” (Brüksel, 1993), Fransızca “Les Défis de l’Elargissement” (Brüksel, 1994), “La Turquie en Mouvement” (Paris, 1995) ve “La République laïque turque” (Paris, 2003) kitaplarının ortak yazarı, “Tek Pazardan Parasal Birliğe” (IKV, 1995), “Avrupa Yolunun Haritası” (Dünya, 2003), “Avrupa Galaksisinde Türkiye Yıldızı” (Doğan Kitap, 2007) ve “Ne Olacak Bu AB İşi? Gençler Soruyor” (Boyut, 2010), “G20 Gezegeni (Doğan Kitap, 2013) ve “Dünya Nasıl Değişiyor? Türkiye Nereye Gidiyor?” (Doğan Kitap, 2015) başlıklı kitapların yazarıdır. BloombergHT, Anadolu Ajansı-Finans ve Finans Dünyası için uluslararası ekonomi ve siyaset yorumcusudur.

EBRU ÖZDEMİR

EBRU ÖZDEMİR

LİMAK YATIRIM
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

EBRU ÖZDEMİR

1991 TED Ankara Koleji, 1995 Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu olan Özdemir, 1997 yılında Fordham Üniversitesi'nde MBA derecesini tamamladı. 2007 yılından bu yana Limak Yatırım’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Özdemir, DEİK, TMB ve Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu üyelikleri yanısıra DEİK/Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Başkanı ve TÜSİAD üyesidir.

Yüzde 30 Kulübü, Wtech ve SKD yönetim kurulu üyeliği bulunan Özdemir, International Women Forum üyesi olup, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) Mütevelli Heyeti ile Vodafone Vakfı Danışma Kurulu üyelikleri bulunmaktadır. Dünyanın en büyük kanser araştırma derneği MD Anderson, dünyanın en prestijli düşünce kuruluşlarından Atlantik Konseyi Uluslararası Danışma Kurulu, OSTİM Teknik Üniversitesi Danışma Kurulu ve UNDP-IICPSD Danışma Kurulu üyeliği bulunan Özdemir ayrıca Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

AYKUT ÖZÜNER

AYKUT ÖZÜNER

TÜRK TRAKTÖR
CEO

AYKUT ÖZÜNER

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1991 yılında mezun olan Aykut Özüner, 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Yüksek Lisansını tamamladı.

İş yaşamına 1992 yılında Koç Holding İkmal Koordinasyon Grubu’nda başlayan Özüner, 1993 yılında uzun yıllar farklı pozisyonlarda görev yapacağı Ford Otomotiv A.Ş.’ye katıldı. 1993-2001 arasında Ford Otomotiv’de sırasıyla, Pazarlama Stratejileri Müdürü, Ürün Müdürü, Pazarlama Müdürü ve Satış Müdürü olarak görev yaptı.

2001-2002 yıllarında Ford Avrupa organizasyonunda Üretim Programlama ve Yeni Ürün Geliştirme Yöneticisi olarak çalıştı. Aykut Özüner, yurtdışı görevi sonrası 2002 yılında Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Direktörü olarak tekrar Ford Otomotiv’de göreve başladı. 2004-2010 yılları arasında Pazarlama, Satış Genel Müdür Yardımcısı, 2010-2014 yılları arasında da Pazarlama, Satış & Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. 2014 yılında Satınalma hizmetleri sunan Zer Merkezi Hizmetler ve Ticaret A.Ş.’ye Genel Müdür olarak atandı.

Aykut Özüner, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren TürkTraktör Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

MUZAFFER ELMAS

PROF. DR. MUZAFFER ELMAS

YÜKSEKÖĞRETİM KALİTE KURULU BAŞKANI

MUZAFFER ELMAS

1956 yılında Giresun’da doğdu. 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesini bitirdi. Aynı üniversitede, 1983 yılında Yüksek Lisans ve 1988 yılında Doktora eğitimini tamamladı. 1980 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’nde Asistan olarak göreve başladı.1988 yılında İTÜ Sakarya Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent, 1994 yılında Doçent ve 2000 yılında Profesör unvanını aldı. 2002 yılında başladığı Rektör Yardımcılığı görevinde “üniversitede stratejik planlama, kalite, eğitim öğretim ve yatırımlar” alanında çalışmalar yaptı. 2010 yılında aynı üniversiteye rektör olarak atandı. Bu süre içinde Yükseköğretimde Kalite, Üniversitelerde Kurumsal Değerlendirme ve Akreditasyon süreçlerini ulusal ve uluslararası alanda kolaylaştıracak Üniversite Yönetim Sistemi kurulmasına öncülük etti. Bu sürede çalıştığı kurumda Türkiye mükemmellik ödülü, EFQM Excellence Award, Global Excellence Award ödül süreçlerini, EUA IEP ve YÖKAK’ın dış değerlendirme süreçlerini ve ulusal/uluslararası akreditasyon ajansları ile 50’ye yakın program akreditasyon süreçlerini yönetti. Ayrıca AFAD Deprem Danışma Kurul Üyesi, YÖK Mesleki Yeterlilikler Kurumu Üyesi, Üniversitelerarası Kurul Eğitim Komisyonu Başkanı ve Türkiye Bilimsel Akademisi Asil Üyesidir.

GIANLUCA MULE

GIANLUCA MULE

EFQM
COO

GIANLUCA MULE

Gianluca joined EFQM in 2006. He has managed the training department and had initially worked with EFQM as analyst to develop cases and to link teaching inputs to best practice. Gianluca began his career as a process engineer in the oil & gas sector with Technip Italy. He subsequently completed his background with training in the field of quality management and has gained experience of process and service sectors through roles in the quality departments of API, a refinery company in Italy, and Trenitalia, the main Italian railway operator. Gianluca is a graduate in Chemical Engineering from the university of Rome "La Sapienza".

FİLİZ ÖZTÜRK

FİLİZ ÖZTÜRK

OPET
YÖNETİM KURULU ÜYESİ

FİLİZ ÖZTÜRK

Filiz Öztürk, 1973 yılında Konya’da doğdu. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Mersin’de tamamladı. Ardından Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okurken Ithaca Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne geçiş yaparak eğitimini burada tamamladı. Yurtdışındaki çeşitli üniversitelerde Uluslararası Petrol Ticaret ve Fiyatlandırması konularında eğitim gördü.

Koçbank’ta çalıştıktan sonra 1997 yılında OPET’te Planlama ve Fiyatlandırma bölümünde çalışmaya başladı. Finans Müdür Yardımcısı, Perakende Satışlar Planlama Müdürlüğü ve İkmal Müdürlüğü görevlerini yürüttükten sonra, Zincir Mağazalar Direktörü, İkmal ve Teknik-Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. OPET’in geçtiğimiz yıl uygulamaya alınan kadın istihdamını artırmaya yönelik projesi ‘Kadın Gücü’nün liderliğini yürüten Filiz Öztürk, halen Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

ALİ EKBER YILDIRIM

ALİ EKBER YILDIRIM

DÜNYA GAZETESİ
TARIM YAZARI

ALİ EKBER YILDIRIM

Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu(İletişim Fakültesi) Gazetecilik Bölümü’nden 1987'de mezun oldu. Okul yıllarında çeşitli dergilere röportajlar yaptı.

Gazeteciliğe ANKA Haber Ajansı'nda başladı.

Dünya Gazetesi'nde 1988 yılından bu yana muhabir, haber müdürü ve İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Gazetenin Kurucusu Nezih Demirkent'in yönlendirmesi ile 1996'dan beri tarım yazıları yazarak bu alanda uzmanlaştı.

TRT'de 22 yıl aralıksız yayınlanan Bu Toprağın Sesi Programı'na uzun süre danışmanlık yaptı.

Mezun olduğu Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde 5 yıl "Gazete Haberciliği" ve "Haber Değerlendirme" dersleri verdi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nde 4 yıl süreyle Başkan Yardımcılığı yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2010 yılında Haber ve Ekonomi dalında Yılın Gazetecisi seçildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Nezih Demirkent Özel Ödülü dahil ekonomi gazeteciliği ve tarım yazılarından dolayı aldığı çok sayıda ödülü var.

Dünya Gazetesi'nde tarım yazarlığı ve grubun yayın organı 4 Mevsim Tarım Dergisi'nin Yayın Yönetmenliğini sürdürüyor.

PROF. DR. ESRA GENÇTÜRK

PROF. DR. ESRA GENÇTÜRK

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ
REKTÖR

PROF. DR. ESRA GENÇTÜRK

Prof. Dr. Esra Gençtürk, Özyeğin Üniversitesi’nde 2014 yılında atandığı Rektörlük görevinin ikinci dönemine 2018 yılında başlamıştır.

Robert College’den 1977’de mezun olduktan sonra, 1981’de lisans derecesini University of Southern California’da tamamlayan Dr. Gençtürk, İşletme Yüksek Lisansını ve Pazarlama Doktorasını University of Minnesota’dan almaya hak kazandı. Özyeğin Üniversitesi’ne 2009 yılında katılmadan önce, The University of Texas at Austin'de Pazarlama ve Uluslararası İşletme öğretim üyesi olarak görev yapan (1989 - 1996) Dr. Gençtürk, daha sonra Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı (1996-2009). Sektörel Çözümler Programı Akademik Direktörü olarak 2009 yılında katıldığı Özyeğin Üniversitesi’nde, 2011 ile 2014 yılları arasında Rektör Yardımcılığı görevini üstlendi.

University of Minnesota’da 1986-1987 yılları arasında doktora tezi bursu ile ödüllendirilen Dr. Gençtürk, 1986 yılında üniversitenin Doktora Öğrencisi Temsilcisi olarak American Marketing Association Konsorsiyumuna seçildi. Dr. Gençtürk aynı zamanda University of Minnesota tarafından 1987 yılında verilen “Robert Lieberman Memorial Award” Öğretimde Mükemmellik Ödülünün eş-sahibi oldu. The University of Texas’ta 1990 yılında British Council Texas Excellence Teaching Award ödülüne layık bulunan Dr. Gençtürk, aynı üniversitenin hem fakülte özelinde hem de üniversite genelindeki öğretimde mükemmeliyet ödülünün de arasında bulunduğu birçok ödüle aday gösterildi.

Prof. Dr. Gençtürk’ün araştırma ve farklı seviyelerde verdiği eğitimlerinin başlıca konuları arasında stratejik pazarlama ve rekabet stratejileri, dağıtım kanalları yönetimi, dış pazarlara giriş ve yayılma stratejileri, araştırma tasarımı ve ölçüm değerlendirmeleri yer alır. 

Ödül alan araştırmalarına ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makalelerine ek olarak, Prof. Dr. Gençtürk, alanının önde gelen dergilerinin yayın kurullarında da yer aldı. İki dönem üst üste (2005-2010) İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı American Marketing Association bünyesindeki Global Special Interest Group’a 2011 yılında başkan seçildi.

Prof. Dr. Gençtürk’ün 2014 yılından itibaren yürütmekte olduğu Rektörlük görevi sırasında, Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı ÜniAr tarafından yürütülen ve öğrencilerin değerlendirmelerini baz alan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nın genel memnuniyet sıralamasında Özyeğin Üniversitesi 3 yıl üst üste (2017, 2018, 2019) 1. sırada yer aldı. Ayrıca, Prof. Dr. Gençtürk, aynı araştırmanın Rektör Üstün Performansı kategorisinde 2018 yılında altın ödüle, 2019 yılında da gümüş ödüle layık görüldü.

Prof. Dr. Gençtürk, Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından görevlendirilerek, 2018 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi, 2019 yılında da Bilecik Şeyh Edebali Üniversiteleri Kurumsal Dış Değerlendirme Heyeti Başkanı görevlerini yürüttü.

YILDIZ ECEVİT

PROF. DR. YILDIZ ECEVİT

ODTÜ
ÖĞRETİM ÜYESİ

PROF. DR. YILDIZ ECEVİT

Prof. Yıldız Ecevit bir sosyologdur. İngiltere’de Kent Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora eğitimi görmüştür. Kadın konulu ilk çalışması, bu üniversitede, Sosyoloji ve Sosyal Antropoloji dalında ‘Türkiye’de ücretli kadın emeği’ üzerine hazırladığı doktora tezidir. 1980 tarihinden itibaren feminist kuram ve metodoloji, kadın emeği ve kadın yoksulluğu, kadın girişimciliği, kadın örgütlenmesi, sivil toplum ve sosyal politika konularında bilimsel projeler yürütmüş, ulusal ve uluslararası yayınevlerinin dergileri için makaleler, kitaplar ve kitap bölümleri yazmıştır. 1988-2017 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmış, 1996’dan 2017 yılına dek Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programının başkanlığını yapmıştır. Halen aynı üniversitede kısmi zamanlı öğretim üyesi olarak dersler vermektedir. Akademik çalışmaları yanında Türkiye’deki kadın hareketi içinde aktif rol oynamış ve bir kadın hakları savunucusu olarak kadın örgütlenmesine katkıda bulunmuştur

ULUÇ ÖZÜLKER

ULUÇ ÖZÜLKER

BÜYÜKELÇİ(e)

ULUÇ ÖZÜLKER

Uluç Özülker 11 Mart 1942 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi'nde eğitim gören Özülker, 1961 senesinde liseden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okumaya başladı. 1965 senesinde üniversiteden de mezun olduktan sonra aynı sene Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmaya başlayan Özülker, 1993-95 yılları arasında Trablus (Libya) Büyükelçiliği,1995-98 arasında AB Türkiye Daimi Temsilciliği, 1998-2000 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri müsteşar yardımcılığı, 2000-02 yıllarında OECD Türkiye Daimi Temsilciliği ve 2002-05 arasında Paris Büyükelçiliği görevlerini üstlendi.2006 senesinde Paris Büyükelçiliği görevinin dönüşünde, kendi isteğiyle emekli oldu.41 seneye yaklaşan dışişleri görevinin ardından halen İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğretim üyeliği ve Türkiye Avrupa Vakfı Başkan Yardımcılığını yürütmektedir.

MELİS YASA AYTAMAN

MELİS YASA AYTAMAN

AROMSA
GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

MELİS YASA AYTAMAN

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra İngiltere’de University of Reading’de ‘Chemistry with Food Science’ (kimya ve gıda mühendisliği) lisansını tamamladım. Yüksek lisansımı Fransa Versailles’da ‘İSİPCA’da ‘Arômes Alimentaires’ (gıda aromaları) üzerine yaptım. Daha sonra çalışma hayatına İsviçre Zürich’de Nestle’de çalışarak başladım. Ordan Nestle Almanya’ya geçerek toplam 5 sene çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndüm. 14 senedir aile firmamız olan Aromsa’da çalışıyorum.

HAKAN GÖRAL

HAKAN GÖRAL

TARIMSAL SANAYİ GRUBU
TEKFEN HOLDİNG
BAŞKAN YRD.

HAKAN GÖRAL

1967 doğumlu Hakan Göral, 1985 yılında Eskişehir Anadolu Lisesi’nden, 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1994 yılında Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlayan Göral, ayrıca Northwestern University, Kellogg School of Management ve Stanford University’de Executive Management ve Leadership konuları üzerine ileri seviyede eğitimler aldı.

1990-2002 yılları arasında Koç Holding’e bağlı Otomotiv İkmal Koordinasyon Grubu’nda Grup Müdürü unvanıyla tedarikçi geliştirme, satınalma ve merkezi satınalma faaliyetlerini koordine eden Göral, yine Koç Otomotiv Grubu şirketlerinde de çeşitli projeler yönetti. 2001-2004 yıllarında Mako Elektrik’e (Magneti Marelli J.V.) geçerek Satış, İnsan Kaynakları, Bilgi Teknolojileri, Muhasebe ve Finanstan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, CFO olarak görev aldı. 2006’da Döktaş’ı satın alan Componenta’nın Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Göral, bu görevi kapsamında Compenenta Corporation Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı ve Türkiye’deki dört iş biriminden sorumlu Genel Müdür olarak çalıştı. Ayrıca, Componenta Dökümcülük ve Tic. A.Ş. ile Kumsan A.Ş. şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2012-2016 tarihleri arasında İnci Holding CEO ve İcra Kurulu Başkanı olarak görev alan Göral, İnci Holding grup şirketleri olan İnci Akü, İncitaş, ISM, İnci Lojistik, Aten Brantner ve Maxion İnci’de Yönetim Kurulu Başkanlıkları ve Üyelikleri yaptı.

Hakan Göral, Nisan 2016 tarihi itibarıyla Toros Tarım Genel Müdürlüğü ve Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubundan sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Hakan Göral, 20 Mart 2019 tarihinde Başkan Yardımcılığı görevine ek olarak Toros Tarım San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

ERSİN KALAYCIOĞLU

PROF. DR. ERSİN KALAYCIOĞLU

SABANCI ÜNİVERSİTESİ İPM
ÖĞRETİM ÜYESİ

PROF. DR. ERSİN KALAYCIOĞLU

Profesör Dr. Ersin Kalaycıoğlu 1973 yılında Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden lisans programını tamamlayarak mezun olmuştur. Bilahare, Amerika Birleşik Devletleri'nde The University of Iowa, Siyaset Bilimi Bölümü'ne devam ederek 1975'te Master of Arts (Yüksek Lisans), 1977'de de Ph. D. (Doktora) programını tamamlamıştır. Uzmanlık dalı Karşılaştırmalı Siyaset olup, bu dal içinde siyasal katılma ve siyasal temsil konularında uzmanlaşan Prof. Kalaycıoğlu'nun Türkçe olarak yayınlanmış Karşılaştırmalı Siyasal Katılma, Çağdaş Siyasal Bilim, ve Ali Yaşar Sarıbay'la birlikte derlediği Türk Siyasal Hayatı, Türkiye'de Siyaset: Süreklilik ve Değişim, Türkiye’de Politik Değişme ve Modernleşme ve İngilizce olarak yayınlanmış Turkish Dynamics: Bridge Across Troubled Lands, (New York, Macmillan- Palgrave, 2005) ve Ali Çarkoğlu ile birlikte yazdığı Turkish Democracy Today: Elections, Protest and Stability in an Islamic Society, (London: I. B.Tauris, 2007) ve Rising Tide of Conservatism in Turkey, (New York: Palgrave – Macmillan, 2009), Deniz Kağnıcıoğlu ile birlikte derlediği Karşılaştırmalı Siyasal Sistemler (3. Baskı) (Eskişehir: Anadolu Üniversitesi AÖF, 2018) toplam on kitabı, ve yirmi bir adet kitap boyutlarında Ali Çarkoğlu, Üstün Ergüder, Yılmaz Esmer, Hamit Fişek, Süleyman Özmucur, Murat Sertel, Nihat Falay, Umut Özkırımlı, ve Binnaz Toprak ile birlikte yürüttüğü çeşitli araştırmaların sonuçlarını irdeleyen araştırma raporları, Türkçe ve İngilizce olarak bilimsel, hakemli uluslararası dergi ve kitaplarda yayınlanmış olan çeşitli makaleleri vardır. 1990 - 1997 arasında Üstün Ergüder ve Yılmaz Esmer’le birlikte, Michigan Üniversitesi profesörlerinden Ronald Inglehart’ın başkanlığında yürütülen Dünya Değerler araştırmasının bir parçası olarak yapılmakta olan Türkiye’de Değerler araştırmasında çalışmıştır. Prof. Kalaycıoğlu, Koç Üniversitesi öğretim üyesi Ali Çarkoğlu ile birlikte Türkiye’deki International Social Survey Program (ISSP) saha araştırmalarını 2008’den beri yürütmektedir. Eylül 2004 ila Eylül 2007 arasında Işık Üniversitesi rektörü olarak çalışan Prof. Kalaycıoğlu, 2007 Eylül’ünden beri Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Prof. Kalaycıoğlu, Siyasi İlimler Türk Derneği, Bilim Akademisi, Türk Sosyal Bilimler Derneği, International Political Science Association (IPSA), Middle East Studies Association of North America (MESA), Political Studies Association (PSA), International Studies Association (ISA), Midwest Political Science Association (MPSA) ve ayrıca Türk Demokrasi Vakfı (TDV), Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ve İstanbul Politikalar Merkezi’nin (IPM) de kurucu üyesidir.

E-posta adresi: kalaycie@sabanciuniv.edu

TINAZ TİTİZ

TINAZ TİTİZ

BEYAZ NOKTA GELİŞİM VAKFI
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

TINAZ TİTİZ

P1942 İstanbul doğumlu.
•1963’te İTÜMimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Bölümünü bitirdi.
•1963-65 arasındaE.K.I. Müessesesi'nde Mühendis,
•1965-67'de Yedek subay,
•1967-81'de yeniden Ereğli Kömürleri İsletmesiMüessesesinde sırasıyla mühendis, başmühendis ve Yöneylem Araştırması Bölümü Müdürü,
•1981-83 yıllarında Elektro-Akustik A.S. Genel Müdürü olarak çalıştı.
•1983-85 döneminde İstanbul Milletvekili,
•1985-88 yıllarında Devlet Bakanlığı,
•1988-89 Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptı;
•1989-91 döneminde Zonguldak Milletvekili,
•1991-95'de Ankara Milletvekiliseçildi.
•1995'den bu yana yönetim danışmanlığıveSoru Konferansı® adlı, kendi adına tescilli yöntemle ortak akıl toplantılarının moderatörlüğünü yapmaktadır. Elektrik Mühendisliği, Alev sızdırmazlık, otomatik kontrol konularında çeviri kitapları yayımlanmıştır. Telif eserleri ise:1.Sorun Nasıl Çözülmez?, 2.Farzedin ki Hindiyiz, 3.Alternatif Siyaset Anlayışı, 4.Eko-Liberal Hareket, 5.Evet-Hayır Demokrasisi, 6.Girişimcilik, 7.Özelleştirme Bağlamında Taşkömürü, 8.Ezbere Hayır, 9.İnsan Ne Yerse Odur, 10.Ezbersiz Eğitim İçin Yol Haritası, 11.Genç Girişimcilere Öneriler, 12.Okulda Yeni Eğitim, 13.Girişimcilik Rehberi, 14.Büyükler için Hayat Bilgileri 15.Aklın Yolu 1+n, 16.Sorunların İntikamı, 17.Kısır Döngü.1991, 1992 ve 1995 yıllarında O.D.T.Ü.'de, Systems Thinking(Sistem Düşüncesi)adı altında seçimlik dersler vermiştir. Sivil toplum kariyeri
•Beyaz Nokta Gelişim Vakfı
•İstanbul Bilim Merkezi Vakfı
•İşVakfı
•Bedensel Engellileri Güçlendirme Vakfı
•Müteşebbisler Kulübü kurucu üyesive
•Türkiye Bilişim Derneği’nin Yaşam Boyu Hizmet Ödülü sahibidir. Üniversiteden sınıf arkadaşı Tülay (Eriş) Titiz ile evli ve iki çocuk sahibidir. www.tinaztitiz.comve sitesinde yazıları yayımlanıyor.www.beyaznokta.org.trsitesinden TV söyleşilerine erişilebiliyor.

MELEK PULATKONAK

MELEK PULATKONAK

BİNYAPRAK
KURUCU

MELEK PULATKONAK

Avusturya Lisesi'nden mezun oldu. London School of Economics and Political Science'dan İktisat derecesini alıp, New York Borsası'nda iş hayatına atıldı. IMKB Başkanı Osman Birsen'e Başkan Daniışmanlığı yaptıktan sonra, Columbia Business School'da MBA derecesini alıp, girişimcilik profesörünün uyarılarını dinlemeyerek girişimci oldu. New York’da hakia.com adındaki semantik arama motorundaki kurucu ortak görevini ve 20 senelik yurtdışı macerasını sonlandırıp, 2011'de Yazılım Geliştirme Teknoloji'lerinden sorumlu Genel Müdür Yardimcisi olarak Microsoft Türkiye'de göreve başladı. Daha sonra Microsoft Global StartUp grubunda çalıştı. 2013’de Microsoft’dan ayrılan Melek Pulatkonak, dört yaşındaki sosyal girişimi, fark yaratan kızkardeşlik aği Turkish Women’s International Network'de milyonlarca kadına "O Yaparsa Ben de Yaparım" gücünü vermek için tam zamanlı çalışmakta ve BinYaprak'ta hayallerini büyütmektedir. 

SENCER SOLAKOĞLU

SENCER SOLAKOĞLU

FEYZ ÇİFTLİĞİ
ÇİFTÇİ

SENCER SOLAKOĞLU

1974 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Sencer Solakoğlu orta ve liste eğitimini İsviçre’de Lyceum Alpinum Zuoz lisesinde tamamlamıştır. Lisans eğitimini Amerika’da “University of the Pacific” üniversitesinde iktisat bölümünü bitirmiş, akademik kariyerini Psikoloji davranış bilimleri konusunda aynı üniversitede 2003 yılına kadar devam etmiştir.

Solakoğlu evli ve 2 kız çocuğu babasıdır

Solakoğlu’nun 3 ana lisanı Türkçe, Almanca ve İngilizcedir.

2003 yılında kesin dönüş yaptıktan sonra 2009 yılında ülkenin en önemli eksiği ve ihtiyacı olarak gördüğü tarım ve hayvancılık konusunda yatırım yapma kararı almıştır. Bu hedefle 2009 yılında süt üretmek üzere Avrupa’nın örnek çiftliklerinden biri olarak kabul edilen Feyz Çiftliğini kurmuştur.

Feyz Çiftliği 2300 hayvan varlığı, 1200 sağmalında ortalama 40kg süt verimi, 6000 dekar alanda kesif ve kaba yem üretimiyle tam entegrasyonu tarladan sofaya sağlayabilen örnek bir aile işletmesidir.

Solakoğlu aynı zamanda, Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır yetiştiricileri Derneğinin(TÜSEDAD) başkanlığı görevini sürdürmektedir.

IŞIK TÜZÜN

IŞIK TÜZÜN

EĞİTİM REFORMU GİRİŞİMİ
DİREKTÖR

IŞIK TÜZÜN

Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2004 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını Rotterdam Erasmus Üniversitesi bünyesinde Lahey’de faaliyet gösteren International Institute of Social Studies’de Alternatif Kalkınma Politikaları (ana dal) ve Yoksulluk Çalışmaları (yan dal) alanlarında tamamladı.

Bir süre Tarih Vakfı’nda araştırmacı olarak çalıştıktan sonra Haziran 2007’de ERG ekibine katıldı. 2013-2016 yılları arasında ERG’de Savunu ve Eğitim Programları Koordinatörü, Direktör Vekili ve son olarak Eğitim Gözlemevi Direktörü olarak görev yaptı. Bu süreçte, ağırlıklı olarak çocuk hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, din ve inanç özgürlüğü gibi konularda çalışmalar yürüttü ve sivil toplum örgütlerince bu alanlarda yürütülen çeşitli projelerin danışma kurullarında yer aldı. 2013 yılında Marshall Memorial Fellow seçildi. 2015 yılında Network of Education Policy Centers yönetim kurulunda ve 2015-2017 arasında, Demokratik Yurttaşlık ve İnsan Hakları Şartı’nın üye ülkelerde nasıl uygulandığını değerlendiren çalışmalara yön vermek için Avrupa Konseyi’nin bir araya getirdiği uzmanlar grubunda yer aldı. Çalışma yaşamına, Ocak 2017-Ağustos 2019 döneminde bağımsız danışman olarak devam etti. Bu dönemde, eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği ve mülteci çocukların eğitim hakkıyla ilgili birer rapor kaleme aldı. Ashoka Vakfı’nın Fark Yaratan Sınıflar Projesi’nde danışman, izleme ve değerlendirme sorumlusu olarak görev yaptı. Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi’ne İstanbul Yerel Koordinatörü olarak destek sundu. BBOM (Başka Bir Eğitim Mümkün) Derneği’nin Katılımcı ve Barışçıl Sınıflar Projesi’nin izleme ve değerlendirme çalışmasını yürüten ekipte yer aldı. Eylül 2019’da yeniden ERG ekibinin bir parçası oldu.

SERDAR DİNLER

SERDAR DİNLER

TÜRKİYE KSS DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

SERDAR DİNLER

Eğitim hayatını Ankara’da tamamlayan Serdar Dinler, iş hayatının tümünde kar amacı gütmeyen kurumlarda çalışmıştır.  Bir çok yeni kavramın Türkiye’de dernekleşerek uygulanmasında ve yayılmasında rol alarak sayısız ulusal ve uluslararası projede görev almıştır.  

Kuruluşuna öncülük ettiği bir çok dernekten biri olan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneğinin de 2005 yılından bu güne başkanlığını yürütmektedir.  Aynı zamanda 2013-2016 tarihleri arasında Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneğinin (CSR Europe) yönetim kurulu üyeliğini yürütmüştür. Kanadalı bir kurum olan Assent Compliance tarafından yapılan araştırmalarda, 2018 yılında Dünyadaki en etkili Kurumsal Sosyal Sorumluluk Lideri sıralamasında 65. olmuştur.  Aynı araştırmada 2019 yılında ise 19. sırada yer almıştır.  

Halen Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı olan Serdar Dinler beraberinde projeler konusunda çeşitli kurumlara danışmanlık vermektedir. "

SEMİHA ÖZTÜRK PİŞİRİCİ

SEMİHA ÖZTÜRK PİŞİRİCİ

TURMEPA
GENEL MÜDÜR

SEMİHA ÖZTÜRK PİŞİRİCİ

Eğitim hayatına Almanya'da başlayan Semiha Öztürk Grundschule Schüttorf ve Gynasium Nordhon'da öğrenim gördü. İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2005 yılında ABD'de Michigan Üniversitesi’nde “Knight Wallace” gazetecilik bursuyla "Uluslararası Siyaset" ve “Etkili Pazarlama Stratejileri" konularında dersler aldı.

Üniversite yıllarında TRT İstanbul haber merkezinde muhabir olarak çalışmaya başlayan Öztürk, 22 yıl  boyunca Türkiye’de ve dünyada haberin peşinde koştu. Sırasıyla TRT, Star TV, Kanal 6, Show TV ve CNN Türk’te muhabirlik ve sunuculuk yaptı. “Kırmızı Koltuk”, “Anahtar”, “Baskın”, “Olay Var” gibi talk show, haber içerikli programlar hazırladı ve sundu. Çok sayıda siyasi liderle röportajlar yaptı.

Sürekli sarı basın kartı sahibi. 

Meslek hayatının büyük kısmında sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalar sürdürdü.

15 yıl boyunca bu faaliyetlerini kadın çalışmaları üzerinde yoğunlaştırdı. Kadın Adayları Destekleme Derneği’nde (KA.DER) 4 dönem Genel Yönetim Kurulu Üyeliği ve iki dönem Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. KA.DER’in seçim kampanyalarında aktif rol aldı, kadınların siyasette gücünü artıran “Siyasete girmek için erkek olmak şart mı” adlı “bıyıklı kampanya”yı oluşturdu. 7 yıl boyunca, KA.DER Siyaset Okulu bünyesinde Türkiye genelinde kampanya ve siyasete hazırlık dersleri verdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Komisyonu üyesi olarak “Medyada Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Rehberi” hazırlayan ekibin içinde yer aldı. Medyada eşitlikçi dilin yaygınlaşması için çalışmalarını sürdürüyor.

2010 yılında gazeteciliği bırakarak, sivil toplum alanında yaklaşık 20 yıldır sürdürdüğü “gönüllü” hizmeti profesyonelleştirme kararı aldı; denizcilik ve çevre konularında Türkiye’nin öncü sivil toplum kuruluşu DenizTemiz Derneği/ TURMEPA'da Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. 8 yıl kurumsal iletişim, üyelik ve kaynak geliştirme, proje yönetimleri konularından sorumlu genel müdür yardımcısı olarak çalıştı. Bu süre zarfında hazırlayıp sunduğu “Denizler Bitmesin” isimli çevre programıyla denizlerimizin temizliğinin önemini ve denizlerle bağlı çevre sorunlarını Türkiye’nin gündemine taşıdı. Öztürk, 2018 yılında TURMEPA Genel Müdürü olarak atandı.

HİKMET ÖZTÜRK

DR. HİKMET ÖZTÜRK

TEMA VAKFI
GENEL MÜDÜR YRD.

DR. HİKMET ÖZTÜRK

1961 yılında Samsun’un Vezirköprü ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Vezirköprü’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu, aynı yıl Silvilkültür ve Ağaçlandırma alanında yüksek lisans eğitimine başladı ve 1985 yılında tamamladı.1985-1991 yılları arasında Orman Genel Müdürlüğüne bağlı Orman İdaresi ve Planlama Daire Başkanlığı’nda 6 yıl mühendis olarak görev yaptı. Orman Bakanlığı, Orman Ağaçları ve Tohumları Islah Araştırma Müdürlüğüne atandı ve burada mühendis, başmühendis ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu sürede Akdeniz Üniversitesi’nde Biyoloji Dalında Doktorasını tamamladı. 6 Ekim 2010- tarihinde TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’ında  göreve başladı. Halen TEMA Vakfı’nda Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

ASLI PASİNLİ

ASLI PASİNLİ

WWF TÜRKİYE
GENEL MÜDÜR

ASLI PASİNLİ

Boğaziçi Üniversitesi’nden Ekonomi, University of Illinois, USA’dan MBA dereceleri bulunmaktadır.

Çalışma hayatına, The Coca-Cola Company’nin Atlanta’daki dünya merkezinde başlamış ve toplam 6 sene, Coca-Cola’nın Atlanta, İstanbul ve Viyana ofislerinde, Stratejik Planlama ve Pazarlama alanlarında yönetici olarak çalışmıştır.

2003-2016 yılları arasında kurucusu olduğu Soul Group restoranlarının Yönetici Ortaklığını yürütmüştür. 80 kişilik ekibiyle, ayda 10 bin kişiye hizmet veren Soul Group restoranlarının birçok yerli ve yabancı ödülü bulunmaktadır, ancak grubun aldığı en anlamlı ödül, Time-Out tarafından Türkiye’nin ilk ‘Yeşil Nesil Restoranı’ olmasından dolayı verilen ‘Özel Başarı Ödülü’dür.

Türkiye’de yeme-içme sektörünün yarattığı karbon ayak izinin azaltılmasını hedefleyen ve restoranları sertifikalandıran ‘Yeşil Nesil Restorancılık’ girişiminin öncülüğünü yapmıştır. Bu program dahilin de, Türkiye’de ilk defa gıda atığından organik gübre üretimi, Belediye seviyesinde gerçekleşmiştir. TURYİD’de (Restoran Yatırımcıları Derneği) ‘Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı’ olarak görev almıştır.

2017 Ocak ayından beri WWF Türkiye’nin Genel Müdürlüğü’nü yürütmektedir.

CAN BAYKUT

CAN BAYKUT

SIEMENS HEALTHINEERS
KALİTE VE TEKNOLOJİ ÜLKE YÖNETİCİSİ

CAN BAYKUT

Can Baykut 1970 yılında Çanakkale’de doğdu. 1993 yılında, O.D.T.Ü Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Kalebodur, Marshall Boya, Kordsa A.Ş ve Ortak Hizmetlere bağlı ( Brisa , Temsa , Toyotasa , Beksa, Enerjisa ) firmalarında çalıştı. 2007 yılından bu yana Siemens Sağlık A.Ş’nde Kalite ve Teknoloji bölümünde yönetici olarak görev yapmaktadır. Siemens Sağlık Türkiye ile 2007 yılında KALDER Büyük Ödülü ve 3 kez Siemens Global Kalite ödülllerinin heyecanını firmasıyla birlikte yaşadı. Ana ilgi konularına örnekler ; EFQM Modeli ve alt bileşenleri Balance Score Card ( Kurumsal Karne ) ile Stratejik Planlama, Süreç Yönetimi, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (Sürdürülebilirlik), 6 Sigma gibi konulardır.

KALDER’e bağlı Mükemmellik Modeli değerlendiricisi olarak görev yapan Can Baykut, 2015 yılında Mükemmellik Ödülü Yürütme Kurulu üyeliğine, 2019 yılında ise Mükemmelik Ödülü Yürütme Kurulu Başkanlığına seçilmiştir.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

CELAL SEÇKİN

CELAL SEÇKİN

YÖNETİM DANIŞMANI
EFQM ELÇİSİ

CELAL SEÇKİN

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü'nden mezun olan Celal Seçkin PTT ARLA (TELETAŞ) ve Siemens A. Ş.'de elektronik haberleşme sistemleri üretiminde 17 yıl mühendis ve yönetici olarak çalıştı.

Ulusal Kalite Ödülü sürecinde başlangıcından (1992), Avrupa Kalite Ödülü sürecinde 1997'den itibaren değerlendirici ve baş değerlendirici olarak rol aldı. 1998-2000 yıllarında Ulusal Kalite Ödülü Sekreteri ve KalDer İcra Kurulu Üyesi olarak çalıştı. Ulusal Kalite Hareketi'ni geliştiren ve uygulayan ekipte görev yaptı. Birçok uluslararası ve ulusal kongre ve sempozyumda organizasyon komitesi üyesi, oturum başkanı, çalıştay yöneticisi, konuşmacı ve katılımcı olarak yer aldı. KalDer'in Boğaziçi, Sabancı ve Okan Üniversiteleri'yle gerçekleştirdiği sertifika programlarında eğitmen olarak yer aldı.

Ekim 2000-Aralık 2003 arasında EFQM (Brüksel)'de Avrupa Kalite Ödülü Yöneticisi olarak çalıştı. EFQM Mükemmellik Aşamaları değerlendirme sürecini tasarlayan ekipte ve uygulamada yer aldı. EFQM Modeli'nin güncelleme çalışmalarına katıldı.

2004'te Türkiye'ye döndü ve Seçkin Danışmanlık ve Eğitim Ltd. Şti.'ni kurdu. Seçkin Danışmanlık EFQM ve KalDer üyesi olup, EFQM ve KalDer eğitimlerini verme lisansına sahiptir. EFQM değerlendirici eğitimlerini tasarlayan ekipte yer alan Celal Seçkin, birçok ülkede eğitim vermekte, EFQM adına eğitmen akredite etmekte ve değerlendirici yetiştirmekte, 2005'ten bu yana her yıl EFQM Mükemmellik Ödülü sürecinde Değerlendirme Ekibi Lideri olarak görev yapmaktadır.

Yurtiçi ve yurtdışında kamu sektörü ve özel sektörden çok sayıda kuruluşa kurumsal mükemmellik, EFQM Modeli, özdeğerlendirme uygulamaları ve ulusal/uluslararası ödül süreçlerine hazırlanmalarına yönelik eğitimler vermiş, uygulamalarda yer almış, danışmanlık ve kurumsal mükemmellik değerlendirmeleri yapmıştır.

Kurumsal mükemmellik anlayışının insanlığın daha iyi bir geleceğe kavuşmasında önemli katkıları olacağına inanan Celal Seçkin, çalışmalarını yurtiçi ve yurtdışında yönetim danışmanı, itmen ve değerlendirici olarak sürdürmektedir.

DOÇ. DR. ÖZLEM KAYGUSUZ

DOÇ. DR. ÖZLEM KAYGUSUZ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ
ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ

DOÇ. DR. ÖZLEM KAYGUSUZ

Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesidir. Lisans ve yüksek lisansını Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde, doktorasını Bilkent Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nde tamamladı. ABD, Georgetown Üniversitesi (2003-2004) ve Stanford Üniversitesi’nde (2012) doktora sonrası araştırma projeleri yürüttü. Küreselleşme ve Uluslararası Düzen, Güvenlik Çalışmaları, Üçüncü Dünya’da Güvenlik, Eleştirel Güvenlik Çalışmaları ve Türkiye-AB İlişkileri konularında Türkçe ve İngilizce makale, kitap bölümleri, ulusal ve uluslararası bildirileri bulunmaktadır.

PROF. DR. ÖKTEM VARDAR

PROF. DR. ÖKTEM VARDAR

TED ÜNVERSİTESİ
KURUCU REKTÖR VE MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI

PROF. DR. ÖKTEM VARDAR

Lisans eğitimini 1966-71 Robert College’de, yüksek lisans eğitimini 1971-72 ve doktora eğitimini 1972-75 University of California, Berkeley’de alan Öktem Vardar, 1975-2004 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde görev yapmıştır. 1981’de doçent, 1988’de profesör olmuş, Makina tasarımı, Yorulma ve Kırılma mekaniği konularında aktif çalışmış, kırılma laboratuvarını kurmuştur. 1994-2000 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2001-2004 yılları arasında Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı olarak görev yapmıştır.

Ayrıca, YÖK Üyesi, TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyesi, Feza Gürsey Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı, TÜSSİDE ve UME yönetim kurulu üyesi olarak görev almıştır. 2004-2010 yıllarında Işık Üniversitesi Rektör Yardımcısı / Vekili olarak çalışmıştır.

2003’ten beri Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programı hakemidir ve 22 Avrupa üniversitesinin kurumsal değerlendirmesinde rol almıştır. 2011 yılında Magna Charta Observatory genel sekreterliğini yürütmüştür. 2011-2015 yıllarında TED Üniversitesi’nin ilk rektörü olarak Üniversitenin kuruluşunu yönetmiştir; 2016 itibarı ile TED Üniversitesi mütevelli heyet üyesi olarak çalışmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu üyesidir.

Kişisel web sitesi: www.oktemvardar.com

BARIŞ DOĞRU

BARIŞ DOĞRU

EKOIQ DERGİSİ
YAYIN YÖNETMENİ

BARIŞ DOĞRU

İzmir doğumlu Barış Doğru, Bornova Anadolu Lisesi Almanca bölümünü bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden 1995 yılında mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji ve Genel Metodoloji alanında yüksek lisans yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde Sürdürülebilirlik İletişimi üzerine doktora çalışmasını sürdürüyor.

1995 yılında profesyonel iş yaşamına THY’nin yayın organı SKYLIFE’ta başladı. Farklı ajans ve kurumlarda editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. 50’nin üzerinde farklı sektör ve alandan derginin yayıncılığını üstlendi. 2000 yılında Türkiye’nin ilk trekking belgeseli Likya Yolu’nun yönetmenliğini yaptı. Likya Yolu rehber kitabı, Okuyanus Yayınevi’nden yayınladı. Umudu Yeşertenler - Ekoloji Söyleşileri kitabı EKOIQ Kitaplığınca basılan Barış Doğru’nun çocuk gelişimi ve siyaset tarihi üzerine dört çeviri çalışması da bulunuyor. Sürdürülebilir Kalkınma Derneği SKD adına hazırlanan ve alanında tek kaynak olan “100 Maddede Sürdürülebilirlik Rehberi”nin de yayın yönetmenliğini yaptı.

Sürdürülebilirlik iletişimi ve yönetimi alanında faaliyet gösteren EKOLOGOS’un kurucusu da olan Barış Doğru, yedi yılı aşkın süredir, Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik odaklı, yeşil iş ve yaşam dergisi EKOIQ’nun ve iklimhaber.org sitesinin yayın yönetmenliğine ve danışmanlık çalışmalarına devam ediyor.

HALUK GÖZÜYILMAZ

HALUK GÖZÜYILMAZ

BOSCH
MÜHENDİSLİK ELEKTRİK VE YAZILIM SİSTEMLERİ MÜDÜRÜ

HALUK GÖZÜYILMAZ

1977, Bursa doğumlu olan Haluk Gözüyılmaz, Elektronik Mühendisliği dalında Lisans, İşletme dalında ise Yüksek ve Doktora eğitimlerini tamamlamıştır.

2000-2019 yılları arasında Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de çeşitli görevler üstlenen Gözüyılmaz, Temmuz 2019 itibariyle aynı şirketin Özel Makine İmalatı ve Üretim Çözümleri İşkolunda Mühendislik, Elektrik ve Yazılım Sistemleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Bakım Yönetimi, Yalın Üretim & Yönetim, Strateji Yönetimi, İş Mükemmelliği, Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Proje Yönetimi ve Tedarikçi Geliştirme alanlarında uzmanlık seviyesinde bilgi ve deneyim sahibidir.

2005 yılından beri EFQM Modelinin Bosch Grup şirketleri içindeki uygulama, değerlendirme ve ödül süreçlerinde görev alan Gözüyılmaz, 2010 yılından itibaren de Türkiye, Avrupa ve Dünyanın pek çok ülkesinde gerçekleştirilen KalDer ve EFQM Global Mükemmellik Ödül süreçlerinde görevler üstlenmiş, EFQM Üye Temsilcisi olarak da katkı sağlamıştır.

2016 yılından itibaren KalDer TMÖYK (Türkiye Mükemmellik Ödülleri Yürütme Kurulu) üyesi olan Gözüyılmaz, evli ve 2 çocuk babası olup İngilizce ve Almanca bilmektedir. Eski otomobillerin restorasyonu, akvaryum balıkçılığı ve yeni yerleri gezerek keşfetmek özel zevkleri arasındadır.

ONAT BİTİK

ONAT BİTİK

BEYAZ NOKTA GELİŞİM VAKFI
YÖNETİM KURULU ÜYESİ

ONAT BİTİK

Evli, 2 çocuk babası ve 1 torun dedesi, 01 Ocak 1953 İstanbul doğumlu Onat BİTİK, Adana Erkek Lisesinden ve Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesinden mezun olmuştur.

1975-1979 arasında devlet memuru olarak İller Bankası Kanalizasyon ve İçmesuyu Dairesinde Mühendis ve Başmühendis görevlerini deruhte etmiştir.

1979-2015 arasında 2 ayrı özel şirkette çalışmış olup bu dönemde Proje Müdürlüğü, Genel Müdürlük, Yönetim Kurulu Üyeliği, Grup Koordinatörlüğü gibi üst düzey görevlerde kapsamlı sorumluluklar üstlenmiştir.

1999 yılında katıldığı ALARKO Taahhüt Grubunda “Yapımdan Sorumlu Grup Koordinatörü” görevinde iken 2015 yılında kendi isteği ile emekli olduktan sonra, kendi şirketini kurmuş olup halen taahhüt projelerinin çeşitli uygulama alanlarında Yönetim Danışmanlığı yapmaktadır.

Toplum sorunlarına ve Felsefeye ilgi duyan çeşitli dernek, vakıf ve çalışma gruplarında, “toplum için fayda üretme” faaliyetlerine aktif olarak katılabilmek; öncelikli amaçları arasındadır.

ÖMER ÖZKAN

ÖMER ÖZKAN

PETKİM
YÖNETİM SİSTEMLERİ MÜDÜRÜ

ÖMER ÖZKAN

Makine Mühendisi, işletme yüksek lisansı yaptı, doktora çalışması tez aşamasında devam etmektedir. PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. de Yönetim Sistemleri Müdürü olarak görev yapmaktadır. Öncesinde ADOPEN, IZOTEK, BURSAGAZ, MAKO firmalarında çalışmıştır. Yalın 6 SIGMA yeşil kuşaktır. UNIDO ve UNDP onaylı enerji yöneticisidir. 2007 yılından bu yana yerel, ulusal, avrupa kalite ödülü süreçlerinde baş değerlendirici -değerlendirici olarak ve 2016 yılından bu yana MMO İzmir Şubesi Kaizen paylaşımları jüri üyesi olarak görev almaktadır. IRCA onaylı ISO 9001:2015, ISO 14001: 2015, OHSAS 18001:2007, ISO 27001:2017 baş tetkikçisidir. Uzmanlık alanları: EFQM Mükemmellik Modeli, Yönetim Sistemleri ( kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği, enerji, müşteri memnuniyeti, risk yönetimi, bilgi güvenliği, 16949), Balanced Scorecard, Kurumsal ve Bireysel Performans Yönetimi, Yalın 6 Sigma, Kaizen, Maliyet İyileştirme Projeleri, TURQUALITY ve Süreç Haritalamadır. 2008 global krizinin ardından Türk İş-Dünyasının değişen dinamiklerini konu alan 3 kitaplık “Paradigma Değiştirenler” adlı yayınlanmış araştırma kitap serisi bulunmaktadır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

AYKUT ALP YILMAZ

AYKUT ALP YILMAZ

YÖNETİM DANIŞMANI

AYKUT ALP YILMAZ

ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümünden 1983 yılında mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde Yüksek Lisans çalışmasını tamamlamıştır. Halen İstanbul Üniversitesinde Sosyoloji öğrenimi görmektedir. 1986 yılında Sabancı Holding bünyesinde Kordsa’da çalışmaya başlamıştır. Tasarım, Üretim, Arge, Kalite fonksiyonlarında görev almıştır. 2004 – 2011 yılları arasında Sabancı Otomotiv ve Lastik Grubunda (Kordsa Global, Brisa, Toyotosa, Temsa, Bekaert, Enerjisa, Sakosa) Ortak Hizmetler Sistem Geliştirme Müdürlüğü yapmıştır. 2003 yılında bu yana 6 Sigma kara kuşaktır. 2006-2010 yılları arasında Kordsa’da Global Sürekli İyileştirme ve Global 6 Sigma Koordinatörlüğünü yürütmüştür. 1997-2010 yılları arasında Türkiye Kalite Ödülü Değerlendiriciliği yapmıştır. 1991 yılından bu yana KalDer üyesidir. 2010-2015 yılları arasında TMÖYK (Türkiye Mükemmellik Ödülü Yürütme Kurulu) üyeliği yapmıştır. 2013 yılından itibaren yönetim danışmanlık şirketini kurmuştur. Kurum kültürü, stratejik planlama, süreç yönetimi, mükemmellik modeli konularında eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürütmektedir. 2013 yılı başında MÜDEK MAK ekibine katılmıştır. Halen MÜDEK Kalite Güvence Komitesi Başkanıdır.

DR. CEYHUN GÖCENOĞLU

DR. CEYHUN GÖCENOĞLU

IBM TÜRK KSS PROGRAMLARI
MÜDÜR

DR. CEYHUN GÖCENOĞLU

Dr. Ceyhun Göcenoğlu, Chevening Bursu ile Londra Üniversitesi, Birkbeck College’da kurumsal sosyal sorumluluk üzerine yüksek lisansını tamamladı. Ülkeye dönüşünde Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Kurucu Genel Sekreterliği görevini üstlendi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde doktorası tamamlarken, British Council ve telekomünikasyon sektöründe çalıştı. Halen IBM Türk Kurumsal Sosyal Sorumluluk Müdürü olarak çalışırken KSS konusunda Harvard Business Review’da blog yazmakta, Kadir Has Üniversitesi’nde öğrencilerle KSS’yi paylaşmakta ve TKSSD Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır.

AYÇA AKSOY

AYÇA AKSOY

KOÇ HOLDİNG
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YÖNETİCİSİ

AYÇA AKSOY

Koç Holding Sürdürülebilirlik ve Paydaş İlişkileri Yöneticisi olarak görev yapan Ayça Aksoy , bu rolü kapsamında, sürdürülebilirlik performansının yönetimi, rehber içeriklerin üretilmesi ve toplumsal yatırım projelerinin geliştirilmesinden sorumludur. Koç Holding'teki görevinden önce UNDP Bölgesel Ofisi'nde su kaynakları, kadın ve gençlik alanında sivil toplum kuruluşları ile yürütülen New World Programı'nı ve WWF-Türkiye'de su kaynakları ve tarım programını yönetti. Sürdürülebilir kalkınmanın farklı alanlarında 10 yılı aşkın deneyimi olan Aksoy, Ege Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olup Université Montpellier-1'de kırsal kalkınma konusunda yüksek lisans yapmıştır.

ALLAN AHRENSBERG

ALLAN AHRENSBERG

EXCELLENCE DENMARK
CEO

ALLAN AHRENSBERG

Chemical Eng. (M.Sc: “System dynamic & adaptive control systems”, 1981)

Senior executive at DIEU (now Mannaz) from 1988 to 2007. The company was awarded an EFQM Award for best company in 1999 and nominated Best Place to Work in 2001

Has been working with Excellent organizations since 1995 and was a founding member of “The Danish Quality Award”.

Has experience from 200 Excellence Assessments in private and public organizations and has been working as Program Director for CEO programs since 1989 with focus on Leadership

Author of articles in the field of Business Improvement for organizations with ambitions leaders, people and culture

Member of The EFQM Award Jury from 2000-2014 nominating excellent organizations including several Turkish orgnisations.

Director of the Danish EFQM Partner organization in Denmark – Excellence Danmark.

İRFAN ONAY

İRFAN ONAY

KALİTE KONGRESİ TEMA KOMİTESİ
ÜYE

İRFAN ONAY

Mühendisliği Bölümü’nde lisans, 1976 yılında aynı bölümde lisansüstü eğitimini tamamlamıştır. 1972-1980 yılları arasında Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezinde Araştırma Mühendisi olarak çalışmıştır. Bu süre içinde bir yılını Hollanda Enerji Merkezinde araştırmacı olarak geçirmiştir.

1980 yılından itibaren görev yapmaya başladığı Netaş’ta (Nortel Networks) Kalite, Çalışanların Yönetimi, Stratejik Planlama ve İş Geliştirme bölümlerinde çeşitli kademelerde yöneticilik yapmış, Netaş’ın Avrupa Kalite Ödülü ve Ulusal Kalite Büyük Ödülünü alması çalışmalarında liderlik rolü üstlenmiştir. Bu dönemde Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı’nın EFQM Mükemmellik Modeli Geliştirme Komitesinde yer almıştır.

2002 yılından itibaren kuruluşundan bu yana çeşitli alanlarda Yönetim Kurulu üyesi, Kalite Ödülü Yürütme Kurulu üyesi olarak destek verdiği KalDer-Türkiye Kalite Derneği’ne Genel Sekreter olarak atanmıştır. 2004 yılı Ekim ayından 2006 sonuna kadar ” Başkana Yardımcı-İçerik Geliştirme “ konumunda öncü yönetim yaklaşımlarının KalDer tarafından geliştirilmesi ve sunulması yönünde çalışmıştır.

“Yenilikçiliğin 8 Dalgası”, “LaSalle Matris Düşünme” ve “Muhteşem Yedili” ismli Yenilikçilik ve Yaratıcılık eğitimleri için sertifikalı eğiticidir.

KalDer’de Liderlik ve Yönetim Kalitesi, Risk Yönetimi, Süreç Olgunluk Seviyeleri alanlarında da eğitim ve çalıştaylar geliştirmiş, eğitimler vermiştir.

Halen KalDer’e çeşitli komite ve kurullarda gönüllü olarak destek vermekte